KAPILAR - PRODUCENT SZKŁA: neony, termometry, szkło dekoracyjne i ozdobne, szkło użytkowe, szkło laboratoryjne, rury szklane, naprawa szkła
Kanał youtube Kapilar

2015-06-13 REwitalizacja PKP ZAKOPANE

Neony – polskie pomniki z powojennych lat, wówczas świecące i stanowiące nowoczesną ozdobę miast. Teraz nie działające, zapomniane, jedynie przypominające przeszłość. Na szczęście nie wszystkie pozostawione są same sobie. Doświadczony zespół KAPILARA przeprowadza coraz więcej ich renowacji. Wskrzesza je do życia i pozwala im wciąż być dumną ozdobą wielu miejsc.

Niedawno chęć zrekonstruowania takiego reliktu przeszłości ogłoszono w Zakopanem. Za sprawą historyka sztuki – Marty GajMuzeum Tatrzańskiego oraz Fundacji Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, stworzono projekt REwitalizacja Zakopane, którego celem było przywrócenie wartości estetycznej miasta z pominięciem współczesnej komercji, szczegółowo ujmując – odtworzenie neonu z dworca PKP, kaligraficznego napisu witającego przyjezdnych, który ma zapoczątkować zmiany w postrzeganiu przestrzeni miejskiej Zakopanego.

Neon PKP Zakopane znajduje się nad bramą prowadzącą na perony dworca PKP od strony ronda Armii Krajowej w Zakopanem, od 1962 roku. W związku z Narciarskimi Mistrzostwami Świata FIS miejsce zostało poddane kompleksowemu zagospodarowaniu - wybudowano dworzec PKS, a po przeciwległej stronie ronda bar FIS. Neon stanowił wtedy o nowoczesności miasta, był punktem orientacyjnym, świetlną wizytówką zamykającą perspektywę głównej arterii miasta - ul. Kościuszki.

Zamierzenie odtworzenia bramy z dworca PKP obejmuje, dokładne zrekonstruowanie neonowego napisu, którego autorem była Zofia Szpakowska. Rekonstrukcja obejmuje także odnowienie drewnianej bramy, instalacji elektrycznych oraz podkładów, do których przytwierdzony zostanie nowy neon.

Film montaż neonu PKP ZAKOPANE

Aby zrealizować projekt, potrzebne były środki pieniężne. Udało się je zebrać z pomocą Burmistrza Miasta Zakopanego, który zaoferował pokrycie połowy kosztów remontu a także wspólnej zbiórce pieniędzy, od mieszkańców niemalże całej Polski. Zorganizowano aukcje, m.in. można było wylicytować stary neon i wiele innych przedmiotów – obrazy, pocztówki, odznaki okolicznościowe. Sprzedawano koszulki z wizerunkiem neonu PKP Zakopane oraz cegiełki w postaci kartek z podziękowaniem. Cała zbiórka potrwała zaledwie kilka miesięcy i można było przejść do realizacji pomysłu.

Działalność KAPILARA okazuje się w takich chwilach niezastąpiona, z czego jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się, że twórcy takich przedsięwzięć zwracają się do nas z prośbą o pomoc w odbudowywaniu starych neonów. Bardzo lubimy uczestniczyć w przywracaniu „do życia” wiekowych reklam świetlnych. W tym przypadku praca nad odnowieniem, nie była łatwa. Firma KAPILAR zajęła się kompleksową rekonstrukcją liter, z zachowaniem szczególnej troski o dokładne odwzorowanie oryginalnego ich kształtu. Jak mówi syn, nieżyjącej już projektantki napisu PKP Zakopane: Patrząc na neon, widzę podpis mojej mamy. To jej pismo.  Dlatego praca nad kształtowaniem rur szklanych wymagała od naszego zespołu ogromnej precyzji.

Montaż liter odbyła się na początku maja tego roku, natomiast oficjalne otwarcie, wielki festyn uwieńczony zapaleniem neonu zaplanowano na 13 czerwca. Cała akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Jesteśmy pewni, że zREwitalizowany przez nas neon PKP Zakopane będzie długo, długo świecił i tak, jak pomysłodawcy całej akcji znów wpisze się w przestrzeń miasta Zakopanego.

Odnowiony neon PKP ZAKOPANE  2015-04-06 Nasze neony w DEFACTO

Od jesieni 2014 roku ramówkę telewizji TTV zasilił nowy program popularno naukowy DeFacto, prowadzony przez Rafała Betlejewskiego, którego premierowe odcinki emitowane są w każdy poniedziałek o godzinie 22:00.

Program ten, łączy naukę i rozrywkę. Jego fabuła opiera się na rozwiązywaniu zagadek, przedstawianiu ciekawostek, dokonywaniu eksperymentów dotyczących zjawisk otaczających nas w życiu codziennym, a także przedstawianiu procesów produkcji przedmiotów, których sami używamy. Przybliżając jeszcze bardziej tematy De Facto, zacytuję twórców: Co może powiedzieć o człowieku jego włos? Skąd bierze się woda w kranie? Czy możemy zapewnić sobie długowieczność? Te i inne zagadnienia są prezentowane właśnie w programie DeFacto.

W lutym tego roku, mieliśmy przyjemność gościć w firmie KAPILAR ekipę programu DeFacto, która postanowiła stworzyć wraz z nami jeden z odcinków. Tematem był proces produkcji neonu świetlnego. Tym neonem była nazwa programu, czyli napis DeFacto o szerokości 60 cm. Pokazaliśmy cały przebieg wytwarzania neonu. Począwszy od uformowania rurki szklanej na podstawie papierowego wzoru w ostateczny kształt, czyli napis, poprzez wtopienie w te rurki elektrod odpowiedzialnych za przewodnictwo prądu, napełnienie ich odpowiednim gazem, za sprawą którego neon świeci, aż po prace wykończeniowe, nadające końcowej estetyki.

Program DEFACTO o neonach
Термометр КАPILAR

Благодаря термометру Вы сможете узнать в данное время температуру во всем мире!
 
Проверить прогноз погоды

Ньюслеттер:

Запишите свой адрес эл. почты для того, чтобы получать новую информацию.
Отказаться от ньюслеттера.
 Google+