KAPILAR - PRODUCENT SZKŁA: neony, termometry, szkło dekoracyjne i ozdobne, szkło użytkowe, szkło laboratoryjne, rury szklane, naprawa szkła
Kanał youtube Kapilar

2014-05-12 Neonowa BALBINKA znowu świeci

Agnieszka Chojnicka – artystka i Artur Chrzanowski wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zainicjowali wspólnie zbiórkę pieniędzy na uruchomienie łódzkich neonów. Całą akcję przeprowadzili dzięki portalowi Polakpotrafi.pl. Na ich liście neonów do wskrzeszenia znalazły się: Tęcza, Rudowłosa oraz Złódźenia. Dwa pierwsze już udało się uruchomić, ten trzeci jeszcze czeka. W między czasie, Agnieszka i Artur postanowili wykorzystać środki na odnowienie neonu Gąska Balbinka, która wisi w Łodzi na kamienicy, przy ul. Więckowskiego 3.

Inicjatywa naprawy Gąski Balbinki bardzo nam się spodobała, zaoferowaliśmy się, by reaktywować ją nieodpłatnie po raz kolejny. My Łodzianie jesteśmy z tym neonem bardzo związani emocjonalnie. Gąska Balbinka, to postać z bajki z lat sześćdziesiątych, postać sentymentalna, przypominająca nam beztroskie dzieciństwo. Neon z jej podobizną wisi w Łodzi już kilkadziesiąt lat. W 2005 roku także uczestniczyliśmy w akcji odrestaurowania tego neonu, niedziałającego wówczas od wielu, wielu lat. Wtedy inicjatorem była „Gazeta Wyborcza”. Było to dla Łodzian duże wydarzenie. Jest, więc dla nas ważne by Gąska Balbinka wciąż świeciła.

Neony średnio świecą pięć do dziesięciu lat, zdarza się nawet, że i piętnaście. Gąska przy ul. Więckowskiego 3 uległa mechanicznemu uszkodzeniu, pękło sześć systemów szklanych, mogły zostać rozbite przez ptaki, bądź przy okazji remontu dachu w kamienicy, ponieważ na rurach neonowych widać było ślady tynku.

Nasza firma zajęła się wyprodukowaniem uszkodzonych elementów, oraz zobowiązała się do zamontowania neonu na kamienicy. Rurki zostały uformowane w pożądane kształty, od wewnątrz pokryte zostały luminoforem o żółtej barwie i na koniec wpuściliśmy do nich gaz argon, który świeci na niebiesko. W rezultacie jednak neon świeci na żółto, bo za kolor odpowiada właśnie wcześniej wspomniany luminofor.

Pomoc przy montażu zapewniła nam firma RENT-LIFT, która także bezpłatnie zaoferowała się wypożyczyć podnośnik. Dzięki temu nasze prace na wysokości były łatwiejsze a fundusze zebrane przez Agnieszkę Chojnicką i Artura Chrzanowskiego w całości można było przeznaczyć na opłaty za prąd. Właściciele kamienicy również zaoferowali pokrycie połowy kosztów eksploatacji. Pani Beata Canert – współwłaścicielka kamienicy zadeklarowała, że Gąska Balbinka świecić będzie codziennie od zmroku do godz. 2 w nocy.
 
Neonowa GĄSKA BALBINKA znowu świeci
 2013-11-18 Przygoda z neonową ARIZONĄ...

W Łodzi w połowie października tego roku producent LAVA FILMS zaczął zdjęcia do nowego filmu ARIZONA W MOJEJ GŁOWIE Matthiasa Husera. Jest to polsko-szwajcarska koprodukcja. Główny bohater – Leonard – spokojny cichy gość, którego gra Krzysztof KIERSZNOWSKI wyrusza w podróż z Erykiem LUBOSEM w roli Bena – narwanego kierowcy. Celem ich podróży jest likwidacja reliktów telekomunikacyjnej przeszłości i znalezienie nowego sposobu komunikowania się.
 
KAPILAR na potrzeby realizacji tego filmu stworzył trzy neony. Pierwszy to HANOI – dekoracja planu na trasie 92, drugi to napis MOTEL, który został użyty na filmowym motelu oraz trzeci: czerwone serce neonowe, które zawisło na dachu marketu o nazwie RADA.

Tym razem oprócz neonów w filmie „zagrały” również nasze usługi. Do statystowania przy scenie, w której montowane jest neonowe serce na dachu marketu RADA zostali zaproszeni nasi pracownicy – Adam FRANKOWSKI oraz Łukasz FRANKOWSKI .
 
Film ARIZONA W MOJEJ GŁOWIE na ekrany wejdzie w 2014 roku. Gorąco polecamy!

Zdjęcie z planu filmu ARIZONA W MOJEJ GŁOWIE        Zdjęcie z planu filmu ARIZONA W MOJEJ GŁOWIELe thermomètre KAPILAR

Grâce au thermomètre vous pouvez vérifier la température actuelle dans le monde entier!
 
Vérifiez la météo

Newsletter:

Tapez votre adresse e-mail pour obtenir nos dernieres informations.
Renonciation à la newsletter.
 Google+