KAPILAR - PRODUCENT SZKŁA: neony, termometry, szkło dekoracyjne i ozdobne, szkło użytkowe, szkło laboratoryjne, rury szklane, naprawa szkła
Kanał youtube Kapilar

2014-06-21 MIŁO CIĘ WIDZIEĆ Warszawo!

Pod koniec 2013 roku w konkursie NEON DLA WARSZAWY spośród ponad 450 pomysłów artystów z całej Polski zwyciężył projekt Mariusza LEWCZYKA, napis MIŁO CIĘ WIDZIEĆ. Konkurs został zorganizowany przez MUZEUM NEONÓW oraz grupę energetyczną RWE POLSKA S.A. (będącego jednocześnie sponsorem realizacji). Lokalizację neonu na Moście Gdańskim zaproponował URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.

Uruchomienie neonu zaplanowano na sobotę 21 czerwca 2014 roku, wieczór, w którym Warszawa organizowała 19 edycję imprezy pod nazwą WIANKI NAD WISŁĄ.

Firma KAPILAR została zaangażowana do wyprodukowania neonu. Produkcja oraz montaż zajęły naszej ekipie ponad miesiąc. Neon został zbudowany z 80 systemów neonowych o łącznej długości 110 metrów, do których trzeba było zamontować 14 transformatorów. Litery podkładowe zostały wykonane z blachy, a konstrukcja mocująca ze stalowych elementów. Finalny montaż wymagał pracy ekipy alpinistów, z uwagi na nietypowe miejsce ekspozycji jakim jest most.

21 czerwca 2014 roku, tuż przez północą pogasły światła na scenie, na której rozbrzmiewały dźwięki muzyki polskich zespołów rockowych. Oczy mieszkańców Warszawy zwróciły się w kierunku Mostu Gdańskiego i pełną mocą zaświecił neon MIŁO CIE WIDZIEĆ, który od tego dnia ma na stałe być neonową wizytówką stolicy.

Więcej infrormacji: link 1, link 2, link 3, link 4, link 5.

 

Neon MIŁO CIĘ WIDZIEĆ- nowa wizytówka Warszawy    Neon MIŁO CIĘ WIDZIEĆ widziany w nocy
2014-05-12 Neonowa BALBINKA znowu świeci

Agnieszka Chojnicka – artystka i Artur Chrzanowski wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zainicjowali wspólnie zbiórkę pieniędzy na uruchomienie łódzkich neonów. Całą akcję przeprowadzili dzięki portalowi Polakpotrafi.pl. Na ich liście neonów do wskrzeszenia znalazły się: Tęcza, Rudowłosa oraz Złódźenia. Dwa pierwsze już udało się uruchomić, ten trzeci jeszcze czeka. W między czasie, Agnieszka i Artur postanowili wykorzystać środki na odnowienie neonu Gąska Balbinka, która wisi w Łodzi na kamienicy, przy ul. Więckowskiego 3.

Inicjatywa naprawy Gąski Balbinki bardzo nam się spodobała, zaoferowaliśmy się, by reaktywować ją nieodpłatnie po raz kolejny. My Łodzianie jesteśmy z tym neonem bardzo związani emocjonalnie. Gąska Balbinka, to postać z bajki z lat sześćdziesiątych, postać sentymentalna, przypominająca nam beztroskie dzieciństwo. Neon z jej podobizną wisi w Łodzi już kilkadziesiąt lat. W 2005 roku także uczestniczyliśmy w akcji odrestaurowania tego neonu, niedziałającego wówczas od wielu, wielu lat. Wtedy inicjatorem była „Gazeta Wyborcza”. Było to dla Łodzian duże wydarzenie. Jest, więc dla nas ważne by Gąska Balbinka wciąż świeciła.

Neony średnio świecą pięć do dziesięciu lat, zdarza się nawet, że i piętnaście. Gąska przy ul. Więckowskiego 3 uległa mechanicznemu uszkodzeniu, pękło sześć systemów szklanych, mogły zostać rozbite przez ptaki, bądź przy okazji remontu dachu w kamienicy, ponieważ na rurach neonowych widać było ślady tynku.

Nasza firma zajęła się wyprodukowaniem uszkodzonych elementów, oraz zobowiązała się do zamontowania neonu na kamienicy. Rurki zostały uformowane w pożądane kształty, od wewnątrz pokryte zostały luminoforem o żółtej barwie i na koniec wpuściliśmy do nich gaz argon, który świeci na niebiesko. W rezultacie jednak neon świeci na żółto, bo za kolor odpowiada właśnie wcześniej wspomniany luminofor.

Pomoc przy montażu zapewniła nam firma RENT-LIFT, która także bezpłatnie zaoferowała się wypożyczyć podnośnik. Dzięki temu nasze prace na wysokości były łatwiejsze a fundusze zebrane przez Agnieszkę Chojnicką i Artura Chrzanowskiego w całości można było przeznaczyć na opłaty za prąd. Właściciele kamienicy również zaoferowali pokrycie połowy kosztów eksploatacji. Pani Beata Canert – współwłaścicielka kamienicy zadeklarowała, że Gąska Balbinka świecić będzie codziennie od zmroku do godz. 2 w nocy.
 
Neonowa GĄSKA BALBINKA znowu świeci
 Termometr Kapilar

Dzięki termometrowi dowiesz się jaka jest aktualna temperatura na całym świecie!
 
Sprawdź pogodę

Newsletter:

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać
od nas najnowsze informacje.
Rezygnacja z newlettera.
 Google+