KAPILAR - PRODUCENT SZKŁA: neony, termometry, szkło dekoracyjne i ozdobne, szkło użytkowe, szkło laboratoryjne, rury szklane, naprawa szkła
Kanał youtube Kapilar

2015-02-26 Neony w oskarowej IDZIE

Wrocławskie neony doczekały się uznania Akademii Filmowej w Los Angeles. Na planie filmu Ida pojawiły się bowiem trzy piękne reklamy świetlne. Wypożyczone zostały z Wrocławskiej fundacji Neon Side Wrocław, która, podobnie jak Warszawskie Muzeum Neonów, wystawia odrestaurowane napisy świetlne sprzed wielu lat, które kiedyś majestatycznie błyszczały na polskich ulicach.

Neony trafiły na plan filmowy za sprawą Agaty Trojak – asystentki scenografki w filmie Ida, która współpracowała z Tomaszem Kosmalskim – przedstawicielem fundacji Neon Side Wrocław. Fundacja ta wypożyczyła ze swoich zbiorów trzy reklamy świetlne, które idealnie odzwierciedlały klimat lat 60. XX wieku. Neony KINO oraz KWIATY użyte do filmu zostały w niezmienionej formie, natomiast ostatni z nich, który można zauważyć w scenie gdy Agata Kulesza wychodzi ze swoją ciotką z mieszkania, wiszący na bocznej ścianie kamienicy ODYS to neon , który w oryginale brzmiał MODNY STRÓJ.

Neon KINO w filmie IDA   Neon ODYS w filmie IDA   Neon KWIATY w filmie IDA

Film Ida wyprodukowany został przez łódzkie studio filmowe OPUS FILM. Do współpracy przy produkcji została poproszona nasza firma KAPILAR. Wrocławskie neony zostały przetransportowane do Łodzi, gdzie z ich użyciem zostały rozegrane wszystkie sceny. Zajęliśmy się kompleksowo uruchomieniem i montażem reklam oddających niepowtarzalny charakter lat sześćdziesiątych, a także przekształciliśmy napis MODNY STRÓJ wyodrębniając poszczególne litery w filmowy napis ODYS. Wszystkie te neony zamontowaliśmy w ścisłym centrum Łodzi, przy ulicy Dowborczyków, w lokalizacji która swym klimatem wpisała się w ramy scenariusza Idy z połowy poprzedniego wieku.

Dziś możemy powiedzieć, że to była wyjątkowa współpraca i ogromny zaszczyt dla naszej firmy, móc dołożyć tą małą cegiełkę do stworzenia tak wspaniałego dzieła.
2014-10-19 Lodz Festival Design 2014

W październiku mieliśmy okazję wziąć udział w 8 edycji ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL. W tym roku, na festiwalu prezentowane były rozwiązania z różnorodnych dziedzin tworzenia. Co raz więcej jest branż, które starają się zaprojektować niepowtarzalne przedmioty, wykorzystując jednocześnie tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie. Rozszerzanie sfery designu powoduje, że społeczeństwo pomija tradycyjne formy produkowane masowo i zwraca się do projektantów po wyjątkowe i oryginalne przedmioty.

 

Neon Lights by Kapilar    Neon I'M DESIGNER...


W tym roku uruchomiono dwa centra festiwalowe. Główne zlokalizowane w galerii ART_INKUBATOR, przy ul. Tymienieckiego 3 i drugie w dawnej Tkalni Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. W obu centrach wystawiło się 80 firm i projektantów. Festiwal odwiedziło około 45 tysięcy gości. Prasa napisała o festiwalu ponad 580 razy, natomiast Internet i Social media to liczba ponad 5000 wzmianek. Na okoliczność tej edycji Łódź Design Festival wyprodukowaliśmy dla organizatorów kilka neonów: INFO, LDF oraz LODZ DESIGN, które w trakcie festiwalu wisiały we wnętrzach miejsc wystawowych.


Wystawa trwała przez 11 dni, podczas których mogliśmy zaprezentować swoje designerskie produkty. Postawiliśmy na neon – instalację oświetleniową, jako sposób ekspresji własnych pomysłów. Przedstawiliśmy możliwość wykorzystania neonu, jako aranżacji świetlnej. Na naszym stoisku m.in. zaprezentowaliśmy projekt I AM THE DESIGNER OF MY OWN CATASTROPHY, który jest indywidualną dekoracją a zarazem pełni funkcję uzupełnienia oświetlenia. Sięgnęliśmy także do historii naszego miasta, przedstawiając animowaną replikę jednego z najstarszych łódzkich neonów, znanego wszystkim mieszkańcom – „pary z Centralu”.

 

Słynny łódzki neon PARA Z CENTRALU
 

 
Termometr Kapilar

Dzięki termometrowi dowiesz się jaka jest aktualna temperatura na całym świecie!
 
Sprawdź pogodę

Newsletter:

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać
od nas najnowsze informacje.
Rezygnacja z newlettera.
 Google+