KAPILAR - PRODUCENT SZKŁA: neony, termometry, szkło dekoracyjne i ozdobne, szkło użytkowe, szkło laboratoryjne, rury szklane, naprawa szkła
Kanał youtube Kapilar

2015-04-06 Nasze neony w DEFACTO

Od jesieni 2014 roku ramówkę telewizji TTV zasilił nowy program popularno naukowy DeFacto, prowadzony przez Rafała Betlejewskiego, którego premierowe odcinki emitowane są w każdy poniedziałek o godzinie 22:00.

Program ten, łączy naukę i rozrywkę. Jego fabuła opiera się na rozwiązywaniu zagadek, przedstawianiu ciekawostek, dokonywaniu eksperymentów dotyczących zjawisk otaczających nas w życiu codziennym, a także przedstawianiu procesów produkcji przedmiotów, których sami używamy. Przybliżając jeszcze bardziej tematy De Facto, zacytuję twórców: Co może powiedzieć o człowieku jego włos? Skąd bierze się woda w kranie? Czy możemy zapewnić sobie długowieczność? Te i inne zagadnienia są prezentowane właśnie w programie DeFacto.

W lutym tego roku, mieliśmy przyjemność gościć w firmie KAPILAR ekipę programu DeFacto, która postanowiła stworzyć wraz z nami jeden z odcinków. Tematem był proces produkcji neonu świetlnego. Tym neonem była nazwa programu, czyli napis DeFacto o szerokości 60 cm. Pokazaliśmy cały przebieg wytwarzania neonu. Począwszy od uformowania rurki szklanej na podstawie papierowego wzoru w ostateczny kształt, czyli napis, poprzez wtopienie w te rurki elektrod odpowiedzialnych za przewodnictwo prądu, napełnienie ich odpowiednim gazem, za sprawą którego neon świeci, aż po prace wykończeniowe, nadające końcowej estetyki.

Program DEFACTO o neonach
2015-02-26 Neony w oskarowej IDZIE

Wrocławskie neony doczekały się uznania Akademii Filmowej w Los Angeles. Na planie filmu Ida pojawiły się bowiem trzy piękne reklamy świetlne. Wypożyczone zostały z Wrocławskiej fundacji Neon Side Wrocław, która, podobnie jak Warszawskie Muzeum Neonów, wystawia odrestaurowane napisy świetlne sprzed wielu lat, które kiedyś majestatycznie błyszczały na polskich ulicach.

Neony trafiły na plan filmowy za sprawą Agaty Trojak – asystentki scenografki w filmie Ida, która współpracowała z Tomaszem Kosmalskim – przedstawicielem fundacji Neon Side Wrocław. Fundacja ta wypożyczyła ze swoich zbiorów trzy reklamy świetlne, które idealnie odzwierciedlały klimat lat 60. XX wieku. Neony KINO oraz KWIATY użyte do filmu zostały w niezmienionej formie, natomiast ostatni z nich, który można zauważyć w scenie gdy Agata Kulesza wychodzi ze swoją ciotką z mieszkania, wiszący na bocznej ścianie kamienicy ODYS to neon , który w oryginale brzmiał MODNY STRÓJ.

Neon KINO w filmie IDA   Neon ODYS w filmie IDA   Neon KWIATY w filmie IDA

Film Ida wyprodukowany został przez łódzkie studio filmowe OPUS FILM. Do współpracy przy produkcji została poproszona nasza firma KAPILAR. Wrocławskie neony zostały przetransportowane do Łodzi, gdzie z ich użyciem zostały rozegrane wszystkie sceny. Zajęliśmy się kompleksowo uruchomieniem i montażem reklam oddających niepowtarzalny charakter lat sześćdziesiątych, a także przekształciliśmy napis MODNY STRÓJ wyodrębniając poszczególne litery w filmowy napis ODYS. Wszystkie te neony zamontowaliśmy w ścisłym centrum Łodzi, przy ulicy Dowborczyków, w lokalizacji która swym klimatem wpisała się w ramy scenariusza Idy z połowy poprzedniego wieku.

Dziś możemy powiedzieć, że to była wyjątkowa współpraca i ogromny zaszczyt dla naszej firmy, móc dołożyć tą małą cegiełkę do stworzenia tak wspaniałego dzieła.
Termometr Kapilar

Dzięki termometrowi dowiesz się jaka jest aktualna temperatura na całym świecie!
 
Sprawdź pogodę

Newsletter:

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać
od nas najnowsze informacje.
Rezygnacja z newlettera.
 Google+